Price range: $2,500.00 through $2,650.00
Colour Shown: #8HL-Ombre, 2HL
Rose is a premium large human hair topper designed for those with advanced hair loss or significant thinning across the crown. With a generous 8"x 8" silk base, it offers full, breathable coverage that mimics the look of a natural scalp for undetectable wear. The medium-to-full density provides ample volume while still blending effortlessly into your bio hair, or it can be styled as a complete transformation over shorter natural hair. The soft layers and exquisite human hair can be fully customised by Custom Hair Company Specialists to suit your preferred look and parting.
Please inquire about custom lengths if you would like a longer version.
Buy with confidence from Custom Hair Company, a leading provider of high-quality toppers and wigs in New Zealand.
Main photos illustrate the hairstyle. Colour samples are for shade reference only and may not represent the hairstyle.
| Base Design | Lace top, Lace front, Wefted |
|---|---|
| Length | 16", 18" (Please inquire about custom lengths if you'd like a longer version.) |
| Density | 130% Density |
| Hair Type | 100% human hair |
| Cut | Long length with a natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialists. |
| Parting | Multi directional. select your own parting preference. |
| Colour Shown | #8HL–Ombre, 2HL |
*Pick all your options and your selected colour will appear as the main photo
Rose is a premium, large human hair topper designed for those with advanced hair loss or significant thinning across the crown. With a generous 7"x8" silk base, it offers full, breathable coverage that mimics the look of a natural scalp for undetectable wear. The medium-to-full density provides ample volume while still blending effortlessly into your bio hair, or it can be styled as a complete transformation over shorter natural hair. The soft layers and exquisite human hair can be fully customised by Custom Hair Company Specialists to suit your preferred look and parting.
Please inquire about custom lengths if you would like a longer version.
Buy with confidence from Custom Hair Company, a leading provider of high-quality wigs in New Zealand.
| CHC Colours | #10LL, #2HL, #8HL, #8ombre |
|---|---|
| Base Design | Lace top, Lace front, Wefted |
| Base Size | 8" x 8" |
| Length | 16", 18" |
| Density | 130% |
| Hair Type | Human Hair |
| Cut | Long length with a natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialists. |
| Styled | Curly, Straight, Wavy |
| Parting | Center, Left to right, Right to left |
| Colour Shown | #8HL-Ombre, 2HL |