Price range: $2,200.00 through $2,350.00
Colour Shown: #S&P
You'll experience unparalleled realism with our exquisitely designed Molly Human Hair Topper. This premium topper provides medium coverage and volume through the part line and crown, making it suitable for noticeable hair loss in the top section. Molly adds a medium layer to sit over top of your natural hair, featuring a realistic top density and exquisite hair that can be personalised to seamlessly blend with your own biological hair.
At Custom Hair Company, we're uniquely experienced and educated in the art of human hair customisations, allowing us to personalise your Molly topper to seamlessly blend with your unique style.
Please inquire about custom lengths if you would like a longer version.
Buy with confidence from Custom Hair Company, a leading provider of high-quality toppers and wigs in New Zealand.
Main photos illustrate the hairstyle. Colour samples are for shade reference only and may not represent the hairstyle.
| Base Design | Lace top, Full monofilament |
|---|---|
| Length | 8" (Please inquire about custom lengths if you'd like a longer version.) |
| Density | 150% Density |
| Hair Type | 100% human hair |
| Cut | Short length with natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialists. |
| Parting | Multi directional. select your own parting preference. |
| Colour Shown | #S&P |
*Pick all your options and your selected colour will appear as the main photo
You'll experience unparalleled realism with our exquisitely designed Molly Human Hair Topper. This premium topper provides medium coverage and volume through the part line and crown, making it suitable for noticeable hair loss in the top section. Molly adds a medium layer to sit over top of your natural hair, featuring a realistic top density and exquisite hair that can be personalised to seamlessly blend with your own biological hair.
At Custom Hair Company, we're uniquely experienced and educated in the art of human hair customisations, allowing us to personalise your Molly topper to seamlessly blend with your unique style.
Please inquire about custom lengths if you would like a longer version.
Buy with confidence from Custom Hair Company, a leading provider of high-quality toppers and wigs in New Zealand.
| CHC Colours | #1B, #2, #2HL, #4, #7ash, #8LL, #8ombre, #Custom Grey, #Grey, #S&P, #Salt, #White |
|---|---|
| Base Design | Lace top, Full monofilament |
| Base Size | 5" x 6" |
| Length | 8" |
| Density | 150% |
| Hair Type | Human Hair |
| Cut | Short length with natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialist |
| Styled | Curly, Straight, Wavy |
| Parting | Center, Left to right, Right to left |
| Colour Shown | #S&P |