$1,650.00
Colour Shown: #1, #White, #Custom Grey, #Salt, #Grey
You'll experience unparalleled realism with our exquisitely designed Holly Human Hair Topper. This premium mini topper provides natural coverage specifically for your parting, making it ideal for the early stages of hair loss. Holly adds a light layer over your natural hair, featuring a realistic top density and exquisite hair that can be personalised to seamlessly blend with your own bio hair.
At Custom Hair Company, we're uniquely experienced and educated in the art of human hair customisations, allowing us to personalise your Holly topper to seamlessly blend with your unique style.
Please inquire about custom lengths if you would like a longer version.
Buy with confidence from Custom Hair Company, a leading provider of high-quality toppers and wigs in New Zealand.
Main photos illustrate the hairstyle. Colour samples are for shade reference only and may not represent the hairstyle.
| Base Design | Lace top, Full monofilament |
|---|---|
| Length | 16" (Please inquire about custom lengths if you'd like a longer version.) |
| Density | 130% Density |
| Hair Type | 100% human hair |
| Cut | Long length with a natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialists. |
| Parting | Multi directional. select your own parting preference. |
| Colour Shown | #1, #White, #Custom Grey, #Salt, #Grey |
At Custom Hair Company, we’re New Zealand’s specialists in recreating your natural, biological hair with precision.
Our advanced customisation skills mean any human hair wig or topper can be personalised to your exact specifications, colour, cut, density, length, and every detail in between. If you don’t see the perfect match on our website, reach out. We can show you how your dream hair can be expertly replicated.
| CHC Topper Colours | Ash Blonde, Caramilk, Custom Grey, Grey, S&P, Salt, Warm Brown, White |
|---|---|
| Base Design | Lace top, Full monofilament |
| Base Size | 3"x 6" |
| Length | 16" |
| Density | 130% |
| Hair Type | Human Hair |
| Natural Texture | Slight wave when air dried. |
| Styling Options | Safe for use of all heat tools |
| Cut | Long length with a natural fall. Can be customised to any style desired by the CHC Specialists. |
| Parting | Center, Left to right, Right to left |
| Colour Shown | #1, #White, #Custom Grey, #Salt, #Grey |